Ve strojírenství se mnohdy hraje na velmi malou přesnost, a proto potřebujeme vhodná měřidla. Měrky Johansonky jsou pro tento účel přesně navržené.

Přesné měření ve strojírenství

Volba měřidla

Když něco vyrábíme, tak potřebujeme vhodné nářadí, stoje a také měřidla. Nás nyní budou zajímat především měřidla, protože ty jsou opravdu zapotřebí. Třeba běžné v dílně, když něco vyrábíme ze dřeva, tak si na něj vše s pomocí pravítka a tužky narýsovat. Potom už daný tvar třeba vyřežeme a pokud jsme správně měřili, tak dosáhneme dobré přesnosti.

měřící pomůcky

Takže u tohoto druhu práce nám postačí truhlářské pravítko. Zde máme přesnost například v řádu půl milimetru. To už ve strojírenství rozhodně nestačí, a proto musíme přejít na jiná měřidla. Běžným je posuvné měřítko, protože s tím snadno změříme spoustu rozměrů. Ta klasická měří s přesností desetin milimetrů, ale dnes se hojně používají digitální, kde měřidlo přiměříme a hned víme daný rozměr s přesností setin milimetru. Pokud potřebujeme zajít ještě do menších rozměrů, tak je tu mikrometr, který rozhodně dostačuje i v oblasti kontroly hotových výrobků.

Johansonky

Pokud jste tento název nikdy neslyšeli, tak se jedná o koncové měrky, jenž dosahují přesností až tisíciny milimetru, takže vyhoví o přesným tolerancím. Můžete si je rozdělit na dvě kategorie, kdy jednou jsou krátké, kdy délka dosahuje maximálně 100 mm a druhou jsou dlouhé s délkou až 1 000 mm. Následně jsou tu ještě stupně přesnosti, kdy záleží, k jakým účelům měrky chcete požívat. Pokud je budeme používat často, tak se určitě vyplatí nákup celé sady, protože máme vše hezky pohromadě a za výhodnou cenu.

posuvné měřítko

Navíc mají opravdu hladký povrch, takže řada měrek se dá skládat k sobě, čímž získáme určitý rozměr. Johansonky jsou vyrobeny buď z oceli nebo keramiky, kdy už záleží na daném výrobku. Samozřejmě jsou normalizovaný, protože se jedná o přesný výrobek. Sada stojí sice několik tisíců, ale pokud se k ní budeme chovat dobře, tak nám bez problémů výdrží, a proto je to dlouhodobá investice, která nám v oblasti měření hodně pomůže.