O pořízení myčky tajně sní snad každá hospodyňka, kterou nebaví trávit volné chvíle s rukama po lokty zabořenýma v jarové vodě. Určitě se shodneme na tom, že jsou daleko zajímavější způsoby, kterými lze trávit poobědní siestu, nežli stáním u kuchyňské linky a drhnutím špinavých talířů a připečených hrnců. Není se proto čemu divit, že o pořízení myčky uvažuje čím dál více lidí. Otázkou je, jestli se to vůbec vyplatí…?!

myčka na nádobí

Myčka nebo klasika – co vás vyjde levněji?
Možná i vy přemýšlíte nad tím, že by investice do myčky nádobí nemusela být úplně špatný nápad. Vždyť nejlevnější myčky nádobí pořídíte již za cenu kolem 5000 Kč. Navíc máte již dost ztraceného času, který trávíte u dřezu, a upřímně už vás nebaví, že roli myčky doma zastáváte vy. Ještě, než se definitivně rozhodnete a provětráte peněženku nebo bankovní účet, měli byste mít v hlavě jasno, jestli se vám koupě myčky z hlediska úspory financí i elektrické energie skutečně vyplatí, nebo jestli bude levnější a úspornější dál mýt nádobí hezky ručně.
Hned na začátek bychom měli upozornit na to, že neexistují přesná čísla, která by vás dokázala přesvědčit. Co se úspory peněz i elektrické energie týče, vždy záleží na konkrétním typu myčky nádobí. Odlišné jsou i ceny energií, na které je rovněž potřeba brát ohled, až si budete doma na papír kalkulovat, jestli vám ta myčka skutečně stojí za to.

myčka

Záleží i na způsobu mytí nádobí
Možná vás to překvapí, ale hodně záleží i na tom, jakým způsobem nádobí ve dřezu myjete. Je totiž podstatně velký rozdíl mezi mytím nádobí pod tekoucí vodou, nebo mytím nádobí, kdy si do dřezu vodu napustíte. Pakliže přiznáváte, že nádobí myjete tak, že necháváte po celou dobu puštěnou vodu, pak byste měli vědět, že plýtváte. A plýtváte opravdu hodně! V takovém případě spotřebujete na jedno mytí nádobí až 12-20 litrů vody, při plném proudu pak mluvíme dokonce o 20-30 litrech vody. A to je pořádné číslo, nemyslíte? Naopak myčky nádobí o šířce 45 cm spotřebují cca 10-11 litrů vody na jeden cyklus, myčky o šířce 60 cm pak o cca 1-2 litry vody více.

Je koupě myčky dobrý nápad?
Nyní si možná pohráváte s otázkou, jestli je pořízení myčky dobrý nápad. Podle statistik ušetří průměrná rodina cca 1000-2000 Kč ročně. Máme-li ale mluvit o úspoře času, pak je koupě myčky určitě dobrý nápad, protože narovnat nádobí a po umytí jej zase uklidit vás časově vyjde mnohem lépe, nežli kdybyste měli nádobí drhnout ručně, pak je ještě utírat a uklízet.