Jestliže jsme nějakým způsobem fyzicky zraněni (teče nám krev, cítíme náhlou bolet a podobně), automaticky vyhledáme příslušného lékaře a zahájíme léčbu. Jinak tomu bohužel je při psychických problémech. Mnoho z nás se bojí přiznat, že nějaké má a léčbu u psychologa, či psychoterapeuta, bere jako ostudu. Nicméně opak je pravdou. V dnešní době se za takovéto problém již vůbec stydět nemusíte. Kdybychom měli spočítat celebrity, které tyto doktory navštěvují, pravděpodobně bychom se ani nedopočítali.

psycholožka v ordinaci

Přitom důvodů, proč vyhledat psychologa, nebo jinou odpornou pomoc, může být hned několik. Jestliže se nejste schopni vyrovnat se ztrátou milovaného člověka (může se jednat jak o úmrtí blízké osoby, tak rozvod), nevěra (nebo jiné zklamání v mezilidských vztazích), tréma, fobie a mnohé další. Prvním příznakem toho, že máte vyhledat odbornou pomoc, by vám měla být nespavost, deprese, zvýšená konzumace alkoholu, cigaret nebo jiných návykových látek a podobně. Začnete-li se sebepoškozovat, pak zvony již bijí na poplach a k odborníkovi byste měli zajít okamžitě.
Lidská duše je křehká. Přitom všechny zranění jsou podobná těm fyzickým. Jestliže fyzické zranění nezačnete řádně léčit, horší se. Pokud ránu necháme vyhnisat, můžeme dojít až k vážným zdravotním problémům. Podobně je tomu s psychikou. Jestliže něco brání její uzdravení, musí být odstraněna příčina, jinak si zaděláváte na nemalé potíže.

trápící se muž

Doktorů, kteří se zabývají těmito problémy a léčebných metod, které jsou využívány, je celá řada. Mezi nejnovější a zároveň nejúčinnější patří EMDR terapie. Tento druh terapie se dělí na osm částí. Každá část je jiná a přispívá k utlumování nepříjemného zážitku a odstraňování špatných emocí s ním spojených. Jedná se o novodobou a pokrokovou metodu, která se začala používat v osmdesátých letech ve Spojených státech amerických. K nám pronikla o několik let později a těší se velké oblibě a účinnosti.