S pojmem akcie se setkal asi každý. Ne každý ale ví, jak akcie fungují a jaké investiční příležitosti přinášejí. A to je velká škoda, zejména pokud hledáte efektivní způsob, jak zhodnotit své úspory.

burza

Co jsou akcie?

Akcie je typ cenného papíru, který lze koupit i prodat na akciové burze. Akcie se obchodují přes internetové platformy brokerských společností, které tvoří pomyslný most mezi akciovými burzami a investorem.

Nákupem akcie se stanete podílníkem ve společnosti, která akcii vydala za účelem získat investice. Je ale jasné, že nákupem jedné akcie je váš podíl minimální. I s jednou akcií však máte nárok na poměrnou část zisku společnosti.

Některé společnosti svým akcionářům skutečně peníze vyplácí formou pravidelných dividend. U českých akcií se dividendy vyplácí například jednou ročně. O tom, zda společnost dividendy vyplatí a jaká bude případně jejich velikost, rozhoduje valná hromada, které se účastní i majoritní akcionáři.

Velikost dividendy může přesahovat i 5 % hodnoty akcie. Samotná hodnota cenného papíru může navíc růst až o desítky procent, což z akcií dělá velmi žádaný investiční produkt. S velkým potenciálem výnosu se ovšem pojí i větší riziko, že se hodnota akcie propadne.

akcie

Jak fungují akcie obchodované jako CFD?

Investoři by měli vědět, jak fungují akcie obchodované na burze i akcie obchodované jako CFD. Rozdíl totiž na první pohled není vidět. Nákupem CFD se ale nestáváte majitelem akcie, tak jako nákupem stejné akcie na burze. U CFD pouze spekulujete na změnu ceny vybraného cenného papíru. Vyúčtování se ovšem provádí na základě cenového rozdílu při otevření transakce a při jejím uzavření, takže konečný zisk nebo ztráta je téměř stejný, jako na skutečné burze.

CFD umožňuje vydělávat, i když trh klesá, využívá finanční páku pro znásobení zisku a ztrát, a umožňuje obchodovat s malými částkami (od 1 dolaru) bez burzovních poplatků. Nevýhodou je, že držitelé CFD akcii nemají nárok na dividendy a musí platit poplatky při dlouhodobém držení CFD. Proto jsou CFD vhodné především pro agresivní obchodní strategie a krátkodobé transakce.