Když se řekne Kanada města, budou vás možná napadat ta nejznámější, jako je Montreal, Vancouver nebo Calgary, proslavená dějištěm olympijských her a kanadsko-americké hokejové soutěže. Vypravit se do těchto míst lze docela pohodlně i z Evropy, letecký provoz patří v těchto regionech k nejsilnějším na světě a rozhodně nemusíte mít obavy, že byste tu neměli k dispozici veškeré komfortní zázemí. Něco jiného je však sever Kanady, místa v blízkosti polárního kruhu, která jistě budete znát pod souhrnným pojmem „Aljaška“.

Yukon river

Větší část Aljašky spadá pod samosprávu Spojených států, ovšem ta kanadská také stojí za to, nahlédnout jí pod pokličku. Jestliže milujete divočinu, volně se pohybující medvědy a losy a divoce žijící lososy v průzračné vodě jezerních vod, zamiřte spolu s námi do města Whitehorse.

Město Whitehorse nijak nevyniká svou rozlohou ani počtem obyvatel, zato tamní atmosféra vám jistě učaruje. Na ulicích se tu v některých restauracích provozuje karaoke a lidé, kteří se tu převážně dobře znají, si tím krátí volné chvíle. V letních měsících je tu velmi příjemné klima a zastihne vás tu jev, známý jako polární den, kdy je Slunce skryté pod obzorem jen několik hodin.

jezero Kluane Lake

Městem protéká řeka Yukon, ta je spojována s obdobím Zlaté horečky v devatenáctém století, a tuto dobu si tu můžete připomenout odstaveným kolesovým parníkem, který je zde návštěvníkům k dispozici jako veřejně přístupné muzeum. Řeka Yukon by vás mohla překvapit svou průzračností, že vás to možná zláká ke koupání, ale voda je i v létě velmi studená, a tak je výhodnější popojet kousek za město k termálním pramenům Takhini Hot Springs, posazeným do romantické scenérie zvláštních zakrslých jehličnatých stromů.

medvěd Grizzly

A až se budete vracet z provincie Yukon territory domů, mohli byste si odtud odnést něco na památku, třeba hrst oblázků ze břehu jezera Kluane Lake, jejichž rozmanité barvy vás nepochybně okouzlí. Prozrazují velmi pestré minerální složení hornin, což je jeden z typických znaků drsné a nehostinné krajiny, kde lidé doslova propadali těžbě zlata, což je někdy stálo i život.