Kontryhel je bylinka, která možná není příliš známá, ale určitě vás mile překvapí svými léčebnými účinky. U bylinky se využívají jak listy, tak květy. Obojí se suší a dál zpracovává, nejčastěji do léčivé tinktury. Z této bylinky se také vyrábí kontryhelový čaj. Kontryhel má skvělé zdravotní účinky, a právě proto jsou výrobky z něj hodně vyhledávané. Vzhledem k jeho zdravotním účinkům je kontryhel vyhledáván především ženami. Má totiž například blahodárný vliv na ženy, které právě menstruují. Pomáhá tlumit bolestivé křeče při menstruačních bolestech a pomáhá také ženám, které mají příliš silnou menstruaci. Dokáže tlumit také návaly holka, které bývají součástí premenstruačního syndromu.

bylinky

Kromě příznaků menstruace dokáže také pomáhat s příznaky menopauzy. Například návaly horka, změny nálad, bolesti hlavy, břicha zad. S tímto vším vám může kontryhel pomoci. Kontryhelový čaj se doporučuje pít i těhotným ženám, a to od třetího měsíce těhotenství. Látky obsažené v této bylince napomáhají k upevnění plodu, takže funguje jako prevence proti potratům. Doporučuje se i ženám, které mají za sebou potrat, rizikové těhotenství nebo těžký porod.

Všeobecně, kontryhel je skvělý na všechny ženská onemocnění. Doporučuje se zařadit do pitného režimu například při onemocnění dělohy, vaječníků, neplodnosti, bolestivé menstruaci a podobně.

bylinky

Pokud máte vytržený zub, tak i po tomto zákroku vám kontryhel může pomoci. Má blahodárné účinky na ránu po vytrhnutém zubu. Podporuje hojení a zmírňuje bolest. Stačí si jen ránu po extrakci zubu několikrát denně vyplachovat studeným nálevem z kontryhelu. Všeobecně se kontryhel doporučuje na hojení různých ran, tedy i na zevní použití. Odvar z kontryhelu skvěle poslouží na obklady, které si potom přiložíte na ránu. Zmírní se bolest a poslouží i jako prevence infekce.