Nejedna bylinka se již setkala s lidským neporozuměním a byla označena za hrozbu. Otázkou je, zdali oprávněně nebo se veškeré mýty točily jen kolem toho, že se jejich působnost na lidský organismus nedala vysvětlit přirozenou cestou. Bylo jednodušší ji zakázat používat pod hrozbou různých paragrafů a zákonem. Do této skupiny se dá zahrnout i kratom, který se v mnoha zemích stal nežádoucím prostředkem, aniž by se někdo podrobněji zabýval jeho rozborem. Zdali ho čeká podobný osud jako ostatní přírodní suroviny, to se projeví časem, nicméně má k této cestě plné zákazů celkem dobře našlápnuto.

kratom

Kratom je považován za přírodní zázrak

Především je tomu tak v oblasti, kde roste a odkud pochází, což je z jihovýchodní Asie. Latinsky se nazývá Mitragyna Speciosa a jedná se v podstatě o tropický strom, který se řadí do stejné čeledi jako kávovník. Jeho síla je ukryta v listech, které se zpracovávají různými postupy sušení a fermentace, což samozřejmě má podstatný vliv na výsledný produkt. Kratom totiž obsahuje řadu účinných látek, které ovlivňují receptory v centrálním nervovém systému.
Kratom jako takový dokáže produkovat analgetické a sedativní účinky. Není ani divu, že jeho sílu a působnost objevili místní rolníci, kteří museli tvrdě pracovat, a právě konzumace těchto listů jim pomáhala zvládat nejen těžkou práci, ale přinášela i jistý pokoj a vyrovnanost. Je pravdou, že dokonce existují recenze, že po konzumaci kratomu se dostavila úleva od bolestí, snížila se značná únava a zvýšil se fyzický výkon. To samozřejmě není vše, ale každý může mít jiné poznání, jelikož nejsme stroje naprogramované úplně stejným programem. Tak je to i v případě bylinek nebo chemických léků. I v tomto případě se mohou projevit nežádoucí účinky a odlišné projevy.

zelený kratom

Legální nebo nelegální

Regulace kratomu se liší v různých zemích. V našem státě se prozatím dá zakoupit pro sběratelské účely, což je legální, ale to neznamená, že se jeho osud nemůže zvrátit. A proč zrovna pro sběratelské účely? To na jeho působnosti nic nemění, ale je to jen z toho důvodu, že neexistují takové rozbory a studie, které by ho povýšily na status schválených produktů státem. Uvidíme, jak jeho cesta bude nadále pokračovat.