Pro upřesněnou, každá internetová stránka, platforma, cokoliv, co stránku připomíná, musí mít nějaký ten základ, na kterém stojí – tedy server, na kterém jsou uložena data. Samozřejmě, že větší společnosti si mohou dovolit své vlastní servery, mnohdy jich mají rovnou několik. Jedná se o velké místnosti plné počítačů (ne těch klasických stolních ani notebooků), které neúnavně jedou na plné obrátky 24 hodin denně a neustále vyvíjejí aktivitu, kterou je také nutné chladit a spoustu dalších záležitostí okolo. V případech ale, kdy máte svou stránku, svůj obsah a data, na serveru jiného vlastníka, než jste vy, jedná se o případ tzv. webhostingu napsaného výše.

modrý mrak

Host a pán

Jedná se tedy o „pronájem“ prostor, kdy můžete umístit vaše stránky nebo obsah na internet, aniž byste si museli zakupovat svůj vlastní server. Samozřejmě že je zde plno druhů a nejrůznějších typů s pohyblivou cenovou relací od několika korun až po několik tisíc – vše záleží na tom, o jak kvalitní, funkční a flexibilní server se jedná. Jsou zde i servery, kde si můžete založit stránku bez placení, zadarmo, avšak tady není žádná záruka toho, že bude vše stoprocentně funkční a bez chyby, nazývá se to „freehosting“ a můžete na něj narazit například u toliko populárních (v minulosti) internetových blogů, kde mnoho stránek poskytuje server zadarmo prostor.
 
Samozřejmě, že jenom server a stránky mít nestačí, je třeba také registrovaná doména nebo doménu 3. řádu, pro přístup ostatních uživatelů internetu na vaše stránky. Vlastník serveru také poskytuje nejrůznější doprovodné služby jako je údržba těchto serverů a technická pomoc při potížích, ať už je to prostřednictvím emailu, telefonu nebo jiných komunikačních prostředků.

server systém

Podobnou službu můžeme najít také u emailů, tedy že uživateli je umožněna nějaká emailová stránka spolu s nějakým základním balíčkem emailové ochrany před spamy či viry, kde může vlastník emailu odesílat zprávy a nebo je dostávat.