Poznejte historii mohutné tvrze Stříbrná hora! Přeneste se v čase, a prozkoumejte fascinující histoii jedné z největších horských fortifikací v Evropě. Vydejte se vyjímečnou cestou do minulých epoch a objevte monumentální komlex, který po staletí chránil Stříbrný průsmyk a s těžkostí dobyté země. Jste hotovi na nezapomenutelný zážitek?

V článku:
Tvrz Stříbrná hora – prohlídka
Stříbrná hora – další atrakce

banner

Tvrz Stříbrná hora – prohlídka

Tvrz Stříbrná hora je na stezce nejdůležitějších míst k vidění na Dolním Slezsku. Jde o jedno z nejzajímavějších míst v Polsku a velkou výhodou je to, že se nachází pouhých 30 km od hranic z Českou republikou. Je to nádherná, majestátní a obrovská stavba. Její rozloha činí až 106 ha. Je naprosto unikátní – nikde jinde nenajdete takový útvar. Nejvyšší a vyjímečný fort v tvrzi Donjon je 120 metrů široký a 120 m dlouhý. Skládá se ze čtyř velkých propojených bastionů.

Tvrz je otevřena každý den. Otevírací hodiny: duben – říjen od 10 do 18 hodin, listopad – březen od 10 – 17 hodin, červenec – srpen od 10 do 19 hodin. Vyplatí se vzít s sebou teplé oblečení (teplota ok. 10 stupňů) a pohodlnou obuv.
Z parkoviště k tvrzi dojdete malebnou stoupající cestou, která trvá cca 15 minut. V letní sezóně můžete vyjet elektromobilem.

hora stříbrná

Prohlídka tvrzi probíhá s průvodcem a trvá přibližně 70 minut. Největší popularitou jsou zde průvodci v historických uniformách prezentující dávnou zbraň. Po shlédnutí expozice s průvodcem můžete také navštívit procházkovou trasu, vyhlídku a výstavu týkající se stříbrných dolů a dále dočasné výstavy ve zbrojnici. Je nutno podotknout, že pro turisty, kteří nemluví polsky, je k dispozici audioprůvodce, který pomůže poznat historii tvrze snadným a zajímavým způsobem.

Co vás čeká během prohlídky: mimo jiné setkání s vojákem, prohlídka Donjonu, podzemní kasematy, studny vytesané ve skále, přechod nejhlubšího příkopu v Polsku, prohlídka bývalého vojenského lazaretu a také ukázka střelby ze zbraně na černý prach.

Seznamte se s fortifikačním dělostřelectvem používaným k obraně tvrze. Během prohlídky se dozvíte, jak vypadal život v tvrzi před 200 léty. Prohlídka tvrzi Stříbrná hora s průvodcem je vyjímečná cesta časem do horské pevnosti z XVIII století.
Možná také budete mít štěstí a podaří se vám potkat kozí stádo žijící v okolí tvrze, které mají v oblibě lahůdky z kozomatu. A kromě prohlídky, můžete strávit čas, popíjením kávy nebo chlazeného piva na terase s jedním z nejkrásnějších výhledů v Sudetech.

tvrz hora

Atrakce Stříbrné hory

Kromě návštěvy tvrze Stříbrná hora, která je dominantou města, stojí za to věnovat více času poznávání okolí. Toto jsou některé atrakce v Stříbrné hoře:
Okouzlující náměstí

Historická ulice Górne Miasto, kde se nacházejí bývalé budovy posádky tvrze – dnes částečně adaptované na hotely.

Fort Ostrog-Spitzberg – z druhé strany Stříbrného průsmyku, 30 minut chůze
Viadukt sovíhorské ozubené železnice – fantastické! Vede k němu naučná stezka z parkoviště pod tvrzí.

Pěší stezky v Sovích horách např. červená nebo modrá z Donjonu na Chochol velký. Cestou míjíme další obranná díla.
V okolí Stříbrné hory se nachází mnoho cyklostezek

Více informací zde: https://forty.pl/

Projekt spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programu česko-polské spolupráce.