V současné době se drtivá většina jazykových kurzů odehrává online. Jazykové školy tak znovu testují hranice a vychytávky online platforem. Pokud jste v oblasti online výuky noví, nenechte si ujít tento článek, ve kterém vám přehledně shrneme nejdůležitější poznatky a nabídneme užitečné tipy!

Výhody a nevýhody videohovorů

Začněme výhodami. Zahájit takový videohovor jde kdykoliv a kdekoliv. Proto vaše jazykové kurzy mohou probíhat flexibilně jak v čase, tak místě. Uspoříte čas, který byste jinak strávili cestováním na kurz. Učení se přes online platformy je navíc jednoduché, nepotřebujete k němu žádný složitý software.

A co nevýhody? Ty spočívají hlavně v technickém zabezpečení komunikace. Kvalita videohovoru je ve velké míře závislá na kvalitě a rychlosti internetového připojení. Není to však nic, co by se nedalo změnit.

Obrázek1

Skype, Zoom, Teams, …?

Platforem a programů pro hovory je mnoho. Zmíníme tři základní, se kterými v současné době jazykové školy pracují. Existuje však spousta dalších kanálů, platforem a aplikací, na kterých vaše hovory mohou probíhat (Hangouts, Meet, FaceTime, Viber atd.)

1. V našich podmínkách je pravděpodobně nejznámější Skype. Hovory si můžete nahrávat a během něj také sdílet obrazovku. Hlavní zádrhel spatřujeme v horší kvalitě hovorů, když je připojeno více účastníků. Považujeme ho proto za skvělý nástroj při individuální Skype výuce.

2. Microsoft Teamsse zaměřuje především na komunikaci v rámci týmu, je proto na skupinové hovory lépe uzpůsoben. Má navíc i úložiště dokumentů, což je při online výuce hodně praktické. Lektor vám tam může ukládat materiály a máte je všechny na jednom místě. Teamsy však nemusí být pro každého intuitivní pro orientaci.

3.Posledním ze silné trojice je Zoom. Jeho nespornou výhodou je jednoduché ovládání a čistý vzhled. Musíte si ho však nainstalovat a váš hovor je v základní verzi limitován 40 minutami. Pro více účastníků je lepší a plynulejší než Skype.

Obrázek2

Etiketa videohovorů

Pokud jste v online prostředí noví, určitě jste dumali na tím, jak to funguje a jak se máte u virtuálních hovorů chovat. Je tu pár pravidel, na které se vyplatí myslet. Hlavním bodem je: pokud zrovna nemluvíte, ztište mikrofon. Ten totiž snímá spoustu zvuků okolo, které mohou hovor rušit.

S předstihem si vyzkoušejte, jestli vám vše funguje. Kamera, mikrofon nebo sdílení obrazovky. Pokud začnete v průběhu zjišťovat, že něco nefunguje, naruší to spád hovoru a potažmo i online výuky. A choďte na hodiny včas.
Kameru si zapínejte, lektorovi se lépe učí, když vidí vaši reakci. Ale myslete na to, že pozadí za vámi by mělo být bez rušivých elementů. Schovejte vše, co nechcete, aby ostatní viděli. Zkrátka i ve virtuálním prostředí platí to, co v normálním životě.

Obrázek3

Výhody online hovorů v rámci výuky jazyků jsou nesporné. Pokud vás tento článek zaujal a chtěli byste zkusit výuku online, napište nebo zavolejte do Jazykové školy PELICAN, kde vám poradí a zařídí vše, co potřebujete!