Východní Kréta se může pochlubit dvěma úžasnými skutečnostmi, a to, že je kolébkou evropské civilizace a na jejích březích se rozkládá jediný palmový háj v celé Evropě. Řečeno slovy starověkého Kréťana Manólise na mysu Síderos:„Tady končí svět. Protože tady končí Kréta,“. Možná měl starý řek pravdu, když uvidíme, jak pěnivé vlny na nejvýchodnějším místě ostrova narážejí na pobřeží. Anebo, jak temně modré moře splývá s blankytnou oblohou.

krása Kréty
Beze spěchu

Nacházíme se ve východní provincii Sitía na ostrově Kréta. Je tady klid, jako by si všechno tady žilo svým vlastním, pomalým tempem. Jako by tady ani čas neexistoval. Pokud se chcete vymanit z davu hlučících turistů, máte několik možností:
Vydejte se na zdejší panenské, liduprázdné pláže.
Vyrazte na treky místní divokou přírodou.
Zajděte na nekonečně dlouhé večeře v malých krétských tavernách.
modro nahoře i dole
Všechno na Krétě se děje beze spěchu. Pochopíte to, když navštívíte jediný palmový háj v Evropě, kterému se říká Vái. Tento háj skrývá výhled na tyrkysové moře a nazlátlé písčité břehy. Na nich je potom možnost si odpočinout na lehátkách pod slaměnými slunečníky. Anebo si můžete položit ručník jen tak na písek do stínu štíhlých palem. Palmový háj je již přes čtyřicet let chráněným územím, neboť v jeho palmách odpočívají stěhovavé druhy ptáků na své cestě do Afriky.
posezení u moře
v  Místní Kréťané říkají, že to byli právě Féničané, kteří jako první na Vái vysadili palmy.

v  Jiní lidé zase vyprávějí o egyptských vojácích, nebo saracénských pirátech. Ti tady na ostrově měli vyhodit na zem semínka, ze kterých potom vyrostly datlovníky.
Pokud se vyšplháte po schodech na vyhlídkovou plošinu, uvidíte panoramatický výhled na krajinu, která je orámována rozkvetlými oleandry, letničkami a vřesovci. V dohledu budete mít i další z maličkých pláží, na které se pěšky dostanete za pět až deset minut.