Porod určitě patří mezi nejsilnější emocionální zážitky ve vašem životě. Pokud jste zdravá a v pohodě, můžete si porod opravdu užít. Vždyť na konci té dlouhé cesty těhotenství i porodu vás čeká maličký uzlíček, který budete držet v náručí. Pokud se ale při porodu něco zvrtne, může se i z dobře rozeběhnutého porodu stát mnohahodinový horor, který zpravidla musí končit lékařským zásahem.

Nikdy ale není nic jen černobílé. Ovšem přivést miminko na svět mimo porodnici vždy znamená vyšší riziko úmrtí dítěte. Na druhou stranu vám ale mohou v nemocnici dávat léky, které nepotřebujete, nebo provést císařský řez, který není nezbytně nutný. To vše může být důvodem, proč přibývá žen, které chtějí raději rodit doma.

V České republice zákon nepřikazuje, že by měly ženy rodit v nemocnici, ani nazakazuje porodit doma. Zákon pouze upravuje, na jakou bezplatnou péči mají ženy i dítě nárok.

Vést porod doma mohou porodní asistentky, pokud mají patřičné vzdělání a platnou registraci. V porodnicích mají tyto asistentky k dispozici vybavení porodního sálu a možnou spolupráci s lékaři. Při porodu doma nic takového bohužel nenajdete, porodní asistentka má k dispozici pouze svou brašnu.

Přesto počet domácích porodů stoupá. Lákavé je pro nastávající matky především domácí prostředí a soukromí. Porod zde může být pro matku i dítě fantastickým zážitkem. Porodní asistentka vás během porodu vyšetřuje a kontroluje nejen vás, ale i dítě. Přesto je dobré mít náhradní plán, protože nikdy nemůžete vědět, co se stane, než začnete rodit.

Pokud však máte nějaké zdravotní potíže nebo pochybnosti, volte pro svůj porod raději nemocnici. Zde jsou porodné sály vybaveny špičkovou technikou a lékaři tak mohou během okamžiku zachránit život nejen vám, ale také miminku. I v nemocnici můžete mít k ruce porodní asistentku, která vás bude během porodu podporovat a pomáhat vám.