Když se bavíte s malými dětmi nebo s lidmi poněkud prostšího uvažování, a naznačíte jim, že nejhlubší mořské dno se nachází v hloubce necelých jedenácti kilometrů pod hladinou, možná si řeknou: „aha, tak to je, jako když jedeme autem na větší nákup z vesnice do města, a jsme tam přibližně za čtvrt hodinky. Tato vzdálenost se na turistické mapě nijak zvlášť nevyjímá a pěšky ji ujdete za necelé tři hodiny pohodlným tempem.

slunce nad hladinou

A možná, že si někteří představí, že by popadli dýchací přístroj s kyslíkovou maskou, potápěčské ploutve a spustili se do těchto hlubin sami, aby prozkoumali, jak to na samotném dně vůbec vypadá. S trochou nadsázky jsme tu jen chtěli naznačit, že Mariánský příkop – nejhlubší místo na planetě Zemi není na dosah pro každého z vás, a vypravit se tam, vyžaduje nejen obrovskou odvahu, ale i nesmírně složité a pečlivě konstruované technické prostředky a vybavení.

Čím je propast na mořském dně tak komplikovaná

Černočerná tma – jakmile se začnete potápět někde na pobřeží Jadranu či na francouzské Riviéře, brzy zjistíte, že po několika metrech až desítkách metrů začne kolem vás ubývat denního světla. Až nastane okamžik ponoru do hloubky, kam denní světlo vůbec nepronikne. Je známo, že sluneční paprsky zasahují pouze do hlubin přibližně jednoho kilometru, a dál už je jen černočerná tma. Jak vidíte, vodní masa pohlcuje světlo poměrně razantně, tedy mnohem silněji, než vzduch, který dýcháme. Toto je výrazná komplikace pro každého, kdo se chce potápět (v ponorce) do velkých hloubek.

krása moře

Obrovský hydrostatický tlak – výpočet hydrostatického tlaku je poměrně jednoduchý, pouze mezi sebou vynásobíte hustotu kapaliny, gravitační konstantu a hloubku sloupce tekutiny (v tomto případě vody). Chcete-li (přibližně) znát, jaký tlak panuje v hloubce Mariánského příkopu, tedy v necelých 11 kilometrech pod hladinou, násobíte hloubku číslem 10, a vyjde vám tlak v MPa. Pro přesnější představu se pak výsledná hodnota 110 MPa převede na kg/m2, a konečný výsledek je ohromující – na čtvereční metr tu působí tlak zhruba 11 tisíc tun. Do takové hloubky se mohou ponořit pouze speciální ponorky – batyskafy, které tento tlak snesou.