Tito tvorové jsou opravdu vlezlí, a to doslova. Ty velké, které vidíme okem můžeme vypudit, i když někdy až s pomocí odborníka. S těmi malými, co vidět nejsou to však nejde někdy ani s jeho pomocí. A stojí to peníze. Podívejme se na několik těchto potvůrek. Na dva, které lze vidět

·        Šváb a jeho příbuzní
·        štěnice

šváb na zádech

a na dva, které pouhým okem vidět nelze

·        Roztoči
·        bakterie všeobecně

Švábů je více než tři a půl tisíce druhů a u nás jich žije asi patnáct. Všichni jsou aktivní ve dne, mimo synantropních druhů. Patří do třídy insecta, tedy hmyz. Velký může být až deset centimetrů, ale většinou mívá kolem tří. Zbavit se ho lze vyklizením napadených prostor, ucpání škvír, a to všech a nástrahami. Toto je třeba opakovat, dokud se prevít objevuje.
Štěnice patří do stejné třídy jako výše popsaná potvůrka. Velké mohou být až pět milimetrů. Není tedy problém je spatřit, ale většinou jen v noci. Dá se s nimi bojovat, ale zde se asi bez odborníka neobejdete. A ani ten neuspěje hned napoprvé. Pokud vůbec. Ono totiž nadobro stačí, aby při hubení unikla jediná štěnice. Při své plodnosti je schopna založit novou kolonii.
modrý vir
Roztoče jistě znáte, ale asi jste je poznali až na přednáškách o výhodě ovčího rouna. Tito malí vetřelci patří kupodivu do třídy pavoukovců. Jsou to jejich nejrozmanitější a druhově nejbohatší zástupci. Většina jich není člověku nijak nebezpečná, ale může vznikat alergie na jejich trus. Bojovat proti nim můžete, ba musíte, máte-li doma alergika, ale je to boj marný. Pomáhají různé protialergické deky, povlečení, ale zcela vyhubit tohoto neviditelného nepřítele nelze.
Bakterie jsou nejmenšími zástupci ze všech nezvaných spolubydlících. Ty už nevidíte ani obyčejným mikroskopem. Boj proti nim je hygiena, hygiena, a ještě jednou totéž. Ale ani tak nelze zabránit, aby člověk s nimi nepřišel do styku. Když už ne doma, tak jinde na veřejnosti.