Jakmile se objeví chladnější počasí, každý si chce doma zatopit. Jenže s topením mohou být někdy problémy. Jak jim předejít raději včas? Je to snadné.

Máte už připravené topení na topnou sezónu? Jak poznáte, že vaše topení není úplně v pořádku?

Už se těšíte, jak si doma přitopíte, protože venku už je zase chladno? Na podzim začíná topná sezóna, ale ještě před jejím začátkem by si každý měl zkontrolovat své topení. I to totiž může začít stávkovat, můžete s ním mít potíže a nemusí dobře vytápět. Co všechno je zapotřebí překontrolovat a na co se zaměřit? Pokud budete kontrole topení věnovat pozornost, můžete zabránit i havárii nebo tomu, že si zkrátka pořádně nezatopíte.

zima a svetr

Je topení odvzdušněno?

I radiátory se musí odvzdušnit, v panelákových domech na to majitele bytu obvykle upozorní správce domu a pak se týká odvzdušnění jen bytů v horních patrech, ale pokud nežijete v paneláku, musíte odvzdušnit topení sami nebo si na to zavolat topenářskou firmu. A proč je to důležité? Z mnoha důvodů, ale hlavně, pokud není topení odvzdušněno, netopí dobře, netopí rovnoměrně, netopí naplno a může vám dělat problémy. Jestliže topení zapnete a to nehřeje celé, musíte zpozornět. Někdy stačí odvzdušnění jen opakovat, jindy se musí řešit závažnější problém. Pokud si ale nevíte rady, určitě raději zavolejte instalatérskou firmu, topenáře pak jistě volejte například v případě, že topení dobře netěsní. Někdy se totiž rez usazuje u ventilu topení, což může být opravdu velký problém před topnou sezónou.

radiátor v bytě

Vyčistit i znovu natřít

Rez je koneckonců velkým nepřítelem topení. A kromě něj je to prach. Takže pokud zpozorujete na svém topení rez, překontrolujte dobře stav topení, rez odstraňte a topení znovu raději přetřete. Věnujte ale pozornost i tomu, zda topení není pod nánosy prachu. Takový prach totiž brání teplu, aby se dostávalo do místnosti, nehledě na to, že to pak všechno jde do vzduchu a vy musíte vdechovat nečistoty. Čištění topení je tedy nezbytné před každou novou topnou sezónou.

Už jste letos své topení překontrolovali? Pokud ne, pusťte se do toho dokud je ještě čas a zima neudeřila v plné síle.