Acne vulguris, lidově “beďary” jsou malé pupínky, které pokrývají pokožku. Převážně se objevují v tzv. Té zóně čili na čele. Dále se často uhnízdí na tvářích a na zádech. Mohou být bolestivé a určitě jsou vadami na kráse. Spoust mladých lidí přiznává, že jim jejich zhoršená pokožka velice snížila sebevědomí.

Pupínky vznikají zaviněním mnoha faktorů jako například dědičnost. Pokud vaše rodiče trpěli na toto onemocnění, máte velkou šanci, že jim budete trpět taky. Dalším faktorem je hormonální aktivita, to je spjaté právě s nástupem puberty a menstruačním cyklem. Na vině je také stres nebo špatná životospráva.
akné na obličeji

Se svými hormony nebo genetikou toho moc nezmůžete, ale se správnou životosprávou se vaše pleť zlepší. Nezoufejte to neznamená, že se musíte vzdát všeho co milujete, a dokonce života přežívat na salátech. Stačí pouze omezit rychlé cukry a přepalované tuky a zázrak je na světe. Dále pomáhá dodržovat pitný režim.

Další efektivní léčbou jsou samozřejmě léky. Akné je kožní onemocnění jako každé jiné a jako s takovým se chodí k odbornému lékaři, konkrétně ke kožnímu. Ten vám může předepsat léky, které snižují produkci mazu, po kterém se pupínky dělají. Další volbou může být návštěva kosmetického salonu, tam vám sice léky nepředepíšou ale také ví, co si s akné počít.

Jestli nechcete utrácet existuje několik babských rad, jak zatočit s touto vadou na kráse. Například potírat pupínky ledem, potřít je zubní pastou nebo si vyrobit přírodní masku z bylinek. Velmi efektivní je dále například kokosový olej nebo tea tree oil.
žena s akné

Hlavní zásadou je dbát na to, aby pleť byla vždy čistá. To znamená čistit si jí nejlépe čistící vodou a čas od času ji vyživit nějakým krémem. Dále se snažit nemačkat si vřídek a když už tak vždy jen sterilně pomocí kosmetických tamponků.

Při volbě make-upu dbejte na to, aby se akné nezanítilo a používejte zdravotně nezávadný například z lékárny.