Kdybychom uspořádali průzkum nejčastěji používaných předmětů v domácnosti, budou mezi nimi na prvních místech svítidla, resp. žárovky nebo zářivky. Jsou natolik běžným výrobkem, že bychom jen stěží dokázali přijmout fakt přestat za snížené viditelnosti nebo za tmy svítit, a každý výpadek elektrického proudu vnímáme s pocitem určité nervozity, kdy už konečně síť znovu „naběhne“, a jak dlouho budeme ještě „bez proudu“.mléčná žárovka E27

Jaké nevýhody má technologie žhavení vlákna v žárovce

Vysoká spotřeba – je zároveň hlavní důvod stažení těchto výrobků z prodeje. Celý civilizovaný svět se dnes zaměřil na globální úsporu výroby energií, energetické štítky se objevují na každém spotřebiči a energetická třída je také jedním z kritérií při nákupu zboží v kamenných obchodech či na Internetu. Vláknové žárovky by v současném světě již neuspěly vzhledem k tomu, že většinu elektřiny přemění na teplo a pouhá jedna desetina připadá na svícení.
Svítí krátkou dobu – pouhých tisíc hodin je opravdu málo. Přepočtete-li je na dny například při každodenním svícení pěti hodin, po necelých sedmi měsících provozu s největší pravděpodobností vlákno praskne. To se u LED žárovky E27 https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27 nemůže stát, většina z nich vydrží spolehlivě pracovat 25 x déle, tady v přepočtu na tento exemplární příklad je to zhruba 14 let.vláknová žárovka E27
Každé zapnutí a vypnutí se počítá – žhavicí vlákna jsou citlivá na časté přerušování průtoku proudu, prudce se tím mění jejich teplota, což životnost výrazně zkracuje. Vláknu také vadí otřesy, chvění a vibrace, to je také nejčastější příčinou zkracování doby provozu ve světlometech automobilů. LED žárovky citlivé na počet spínacích cyklů nejsou, pracují na jiném principu a nedochází u nich k žhavení vlákna.
Nejsou příliš vhodné jako pracovní osvětlení – klasická žárovka vyzařuje jediný odstín bílého světla o teplotě 2700 K, což je teplá bílá. Je to ideální světlo do ložnice nebo obývacího pokoje k odpočinku, ale nikoli pro práci. Tam je vhodnější studená bílá s teplotou chromatičnosti nad 4000 K.