Přestože jsou často považovány za jakýsi doplňující spotřební produkt, mohou být ponožky velmi důležitou součástí nejen pohodlného pocitu pro nohy, ale také prevencí nepříjemných onemocnění. Ponožky si lidé vybírají podle různých kritérií, někteří preferují designové případně módní, jiní funkční či přesně navržené pro konkrétní typ aktivity. Jednotlivé modely ponožek se mezi sebou vzájemně mohou lišit především materiálem, ale směrem či hustotou úpletu, které obvykle udávají míru tepelné izolace, kterou mohou nohám poskytnout. Základní kategorizace pak rozeznává tenké a teplé ponožky, jejichž obvykle uplatnění se vzájemně liší. Proč si tedy jedny nebo druhé pořídit?

teplé ponožky

Tenké nebo teplé ponožky?

Tenké ponožky plní obvykle jednu hlavní funkci, kterou je oddělení nohy od vnitřní výstelky boty. Standardně se jedná o ponožky, které jsou vyrobené z jemnějších materiálů a mohou být opatřeny různými vizuálními vzory. Jejich účelem je především působit jako mezivrstva. Vedle tenkých ponožek jsou teplé ponožky využívány pro různé příležitosti a jejich obliba stoupá především v zimních měsících, kdy zajišťují dostatečnou pohodu, ať už v interiéru nebo exteriéru. Zásadní rozdíly pak v této kategorií produktů můžeme naleznout v modelech určených pro nošení na doma nebo ven, případně v úpletu a vzorování podle toho, zda jsou určen pro ženy nebo muže.

Teplé ponožky na nošení ven

Ideálním obdobím, kdy vytáhnout teplé ponožky, není jen zimní období. Díky pevnému úpletu poskytujícímu velmi dobré izolační vlastnosti se tento typ ponožek uplatní také do pevné obuvi na sportování nebo dlouhou chůzi. Pro tento účel je však nutné vybírat teplé ponožky z prodyšného materiálu, které jsou schopny odvádět pot a zachovávat nohu v relativně stabilním prostředí – příkladem jsou tzv. trekové ponožky s funkčními prvky, které oceníte především na dlouhých túrách.

barevné ponožky

Teplé ponožky na doma

V porovnání s ponožkami do exteriéru jsou teplé ponožky na doma specifické svým designem, který je méně orientovaný na funkčnost a více na pohodlí. Jejich účelem je zahřátí nohou při bosé chůzi po studené zemi nebo během spánku. Tento typ ponožek by měl disponovat především termoizolačním charakterem, proto jsou nejčastěji vyrobeny z vlny. Teplé ponožky na doma lze sehnat v různém provedení a velmi dobře se hodí také jako nevšední dárek, zejména v případě personalizace. V současné době některé firmy nabízí možnost nechat si vyrobit ponožky na zakázku, a to nejen s ohledem na vzorování, ale také na nestandardní velikosti.